e-TOLL PL
pl.gov.mf.etoll
Tytułe-TOLL PL
Wersja1.1.4
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietpl.gov.mf.etoll

Od kilku lat w Polska przechodzi rewolucję związaną z systemami opłat za niektóre odcinki dróg. Dawne okienka kasowe zostały zastąpione wideorejestratorami, a płacić można poprzez dedykowane aplikacje. Jedną z nich jest e-TOLL PL, która niestety od samego startu zbiera wiele negatywnych recenzji.

Dla kogo jest aplikacja e-TOLL PL?

Dla osób podróżujących autami osobowymi po płatnych odcinkach dróg, chcących w wygodny sposób zapłacić za swój przejazd,

Również dla tych, którzy jeżdżą nieco cięższymi samochodami (powyżej 3,5 tony),

Oraz kierowców ze specjalnymi ładunkami, objętymi systemem monitorowania o nazwie SENT.

Takie są założenia, ale jak e-TOLL PL sprawuje się w rzeczywistości?

Możliwości i funkcje

Zasada działania aplikacji ma być bardzo prosta i bazuje na dość przejrzystym interfejsie. Kierowcom osobówek przyda się na płatnych odcinkach autostrad A4 i A2 (aktualny zasięg i możliwości zawsze warto sprawdzić przed wyjazdem w podróż i skorzystaniem z programu).

Podstawową kwestią jest założenie konta, podanie danych pojazdu (w tym informacji o numerze rejestracyjnym) oraz doładowanie salda. Po rozpoczęciu przejazdu, to właśnie z niego zostanie pobrana odpowiednia kwota, adekwatna dla taryfikatora w danym miejscu.

W aplikacji można sprawdzić również historię wszystkich przejazdów wraz ze szczegółami. Ponadto dostępne są opcje ustawień, ale sam program nie jest przesadnie rozbudowany.

Zalety

Wprowadzenie w Polsce takich rozwiązań jak e-TOLL PL, miało na celu uproszczenie płatności, a tym samym redukcję korków na bramkach wjazdowych i wyjazdowych z autostrad. Jak można zaobserwować, udało się tego dokonać, ale warto też wiedzieć, że sukces leży nie tylko po stronie e-TOLL PL, ale przede wszystkim rozwiązań konkurencyjnych. Tę aplikację należy docenić za:

Częste aktualizacje, które mają na celu poprawę stabilności działania i eliminację poważnych błędów - nad programem stale ktoś pracuje,

Prostą i przejrzystą budowę - wszystkie istotne elementy są tu pod ręką i można ich dość szybko użyć.

Niestety zalety te bledną w obliczu wad...

Wady

No właśnie, bo problemów jest mnóstwo i widać je jak na dłoni, po analizie opinii wielu użytkowników, którzy są zmuszeni do korzystania z tej apki:

„Zawiesza się"- to najczęstsze stwierdzenie łączone z e-TOLL PL. Niestabilność w takich programach jest przede wszystkim irytująca, ale w pewnych skrajnych przypadkach może też pośrednio prowadzić do występowania zagrożeń w ruchu drogowym, co nie powinno mieć miejsca.

Pojawiają się liczne problemy z uzupełnieniem konta oraz samą rejestracją w systemie, czyli już od pierwszych chwil obcowania z aplikacją użytkownik może natrafić na poważne trudności,

Wygląda na to, że pomimo starań programistów, aktualizacje przynoszą marny skutek,

Program nie pobiera opłat za przejazd - to również częsty błąd, o którym wspominają liczni użytkownicy.

Niestety, powyższa lista niedociągnięć sprawia, że jeśli to tylko możliwe, warto wybrać rozwiązania konkurencyjne, które są stabilniejsze. Niestety, dla przejazdów takich jak SENT może nie być alternatywy... na szczęście mają ją kierowcy aut osobowych.

Jedną z trudności związanych z nowymi systemami poboru opłat test to, że nie zostały one zunifikowane. Ponadto niestabilne aplikacje, takie jak e-TOLL PL, mogą zniechęcać kierowców do szybkiego przystosowania się do nowych realiów. Chaos w tym zakresie to nic dobrego - wszak płatny przejazd powinien być intuicyjny, zarówno dla kogoś, kto jeździ na danym odcinku stale, jak i robi to po raz pierwszy.

4.2/5.0
3,460