Adobe Acrobat Reader: Edit PDF
com.adobe.reader
TytułAdobe Acrobat Reader: Edit PDF
WersjaVaries with device
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietcom.adobe.reader

Przyzwyczailiśmy się do tego, że otwarcie większości formatów plików na komputerze bądź smartfonie jest bezproblemowe. Jednak jeszcze dekadę temu i wcześniej nie było to takie oczywiste - trzeba było doinstalowywać osobne programy. Dziś pliki PDF mogą być odczytywane przez przeglądarkę, preinstalowane w systemie proste czytniki lub nawet przeglądarki plików graficznych. Czy warto zatem sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane narzędzie? Co ono daje?

Dla kogo jest aplikacja Acrobat Reader?

To narzędzie głównie dla osób, które sporo pracują z plikami PDF,

Jest to również aplikacja dla tych, którzy sporo korzystają z Readera w wersji na komputery stacjonarne i przyzwyczaiły się do interfejsu,

To w końcu solidne rozwiązanie dla abonentów płatnych planów Acrobat.

Przyjrzyjmy się głębiej funkcjonalności tego po części darmowego, a w pewnej mierze płatnego programu. Do czego może się przydać?

Możliwości i funkcje

Zajmijmy się najpierw jego „bezpłatną stroną". W tej odsłonie będzie to przede wszystkim bardzo wygodny, świetnie wyglądający program do przeglądania plików PDF. Pod tym względem użytkownik nie ma żadnych ograniczeń - mogą to być zarówno kilkusetstronicowe książki, jak i niewielkie, acz kolorowe foldery. Wszystko to w Acrobat Readerze można swobodnie otworzyć i przeczytać bądź przejrzeć. Jedyny warunek? Jest to plik PDF oczywiście.

Prawdziwy powód dla którego warto jest mieć tę apkę kryje się jednak pod koniecznością wniesienia opłaty abonamentowej do firmy Adobe, czyli producenta Acrobata. Po tej czynności uzyskamy dostęp do funkcji edycyjnych, które nie są naturalną sprawą w plikach (teoretycznie) przeznaczonych do odczytu. Adobe daje jednak możliwość na swobodną edycję tekstu i grafik wszystkim tym, którzy staną się ich klientami. Bogactwo narzędzi jest przy tym naprawdę godne podziwu, również w odsłonie mobilnej.

Z plikiem możemy zrobić niemal wszystko, a następnie zsynchronizować go z wybranym miejscem - np. OneDrive, Dropboxem, chmurą Adobe lub z Dyskiem Google. Co istotne, apka jest przystosowana zarówno do nieco mniejszych ekranów smartfonów, jak i zdecydowanie większych w tabletach.

Wśród ważnych funkcji znalazło się również łatwe drukowanie dokumentów bezpośrednio z programu, jak i zabezpieczanie ich hasłem. Dla bardziej zaawansowanych userów ciekawym dodatkiem jest opcja połączenia skanów dokumentów z podpisem elektronicznym - taka funkcja dla niektóerych przedsiębiorców może okazać się bardzo ważna.

Zalety

Acrobat Reader od Adobe to bardzo dobrze opracowany program mobilny, który:

Już w wersji darmowej prezentuje się świetnie i pozwala na nielimitowane przeglądanie plików (odczytywanie ich),

Jest stale aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcje,

Ma mnóstwo integracji z serwisami zewnętrznymi, które dostarczają istotne usługi hostingu w chmurze,

W wersji płatnej ma bardzo mocno dopracowane opcje, niedostępne nigdzie indziej,

Daje korzyści zarówno początkującym, jak i zaawansowanym odbiorcom.

Już ze względu na powyższe, można aplikację w pełni polecić.

Wady

Ma ona też pewne wady, które prezentują się następująco:

Aby z niej skorzystać, trzeba obecnie się zalogować do konta Adobe. Jeśli ktoś posiada, to jest to bezproblemowy krok, ale jeśli nie, to być może przekazywanie danych kolejnej korporacji nie jest najlepszym pomysłem...

Niektórzy użytkownicy zgłaszają problemy z nadmiernie pojawiającymi się prośbami o akceptację pewnych zgód związanych z prywatnością,

Dla wielu osób wydatek związany z odblokowaniem dodatkowych opcji może okazać się zbyt duży, jak na tego typu rozwiązanie.

Cóż, każdemu wedle potrzeb - z pewnością wielu użytkowników uzna, że lepiej pozostać przy wbudowanych w system, o wiele prostszych narzędziach.

Acrobat Reader to oprogramowanie profesjonalne, rozwijane od wielu lat i będące swego rodzaju wyznacznikiem standardów w branży. Czy warto mu zaufać? Z pewnością tak, jeśli jest się zainteresowanym edycją plików PDF. Wtedy będzie to decydująca korzyść!

5.0/5.0
4,560