Google Assistant
com.google.android.apps.googleassistant
TytułGoogle Assistant
Wersja0.1.474378801
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietcom.google.android.apps.googleassistant

Asystenci głosowi w kraju nad Wisłą mają mocno utrudniony start - większość z nich nie jest w stanie zrozumieć naszego ojczystego języka. Wyjątkiem pozostaje Asystent Google, który już kilka lat temu pojawił się na naszym rynku i od tego momentu zyskał sympatię wielu odbiorców. Warto sprawdzić jego funkcjonalność we własnym domu lub samochodzie!

Dla kogo jest aplikacja Asystent Google?

Ucieszą się z niej szczególnie kierowcy, którzy chcąc zachować się zgodnie z przepisami w trakcie jazdy nie sięgają po smartfona,

Obcowanie z takimi usługami jest wciąż w Polsce traktowane jako działanie w obszarze nowinek - dlatego Asystent Google to świetne rozwiązane dla geeków technologicznych,

Ze szczególnej użyteczności ucieszą się też osoby zamknięte w ekosystemie Google, a szczególnie te korzystające z rozwiązań inteligentnego domu zgodnych z Google Home.

Ponadto pytanie asystenta o różne rzeczy może dać mnóstwo frajdy - wszak to wciąż nietypowa forma obcowania z elektroniką!

Możliwości i funkcje

Funkcjonalność asystenta w Polsce jest dość szeroka - na tyle duża, że można z powodzeniem używać go w trybie codziennym. Dzięki niemu można dodać głosowo wpis do kalendarza, ustawić minutnik, budzik lub stworzyć notatkę.

Asystentowi można też zadać bardziej ogólne pytanie, na które odpowiedzi sztuczna inteligencja poszuka w sieci. Bez problemu można pytać o wydarzenia historyczne, informacje dotyczące krajów, stref czasowych itp.

Bardzo ciekawe są funkcje w samochodzie - szybko zmienimy trasę lub wytyczymy zupełnie nową (bez pisania!), a także wyślemy wiadomość SMS lub skorzystamy z książki telefonicznej, celem wykonania połączenia. Można z pomocą Asystenta sprawdzić też prognozę pogody dla miejsca, do którego się udajemy.

Oprócz wyświetlenia wyników na ekranie, asystent odczyta również najważniejsze informacje na głos. Jeśli skorzystamy z funkcji np. gaszenia oświetlenia, operacja zostanie dodatkowo potwierdzona. Wiadomości tekstowe po napisaniu są również odczytywane.

Zalety

Asystenta Google łatwo można pokochać, a później już nie wyobrażać sobie życia bez tego typu usługi. Powoduje to:

Możliwość rozmowy z asystentem po polsku. To wciąż unikalna i najważniejsza cecha Asystenta Google - ze względu na to cała konkurencja przegrywa już na starcie.

Kompatybilność z inteligentnym domem. Wsparcie urządzeń smart poprzez głosowe ich włączanie lub wyłączanie, to dodatek całkowicie zmieniający sposób obcowania z domem i obsługiwania sprzętów.

Wysoka użyteczność w aucie. Od wyznaczenia trasy w nawigacji, po możliwość „napisania"wiadomości SMS, aż po wybór rozmówcy do połączenia telefonicznego - wszystko to nie tylko ułatwia życie kierowcy, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo jego i pasażerów.

Oczywiście warto też nadmienić, że asystent daje też dobry dostęp do informacji, rozrywki (może opowiadać żarty!) i zarządzania kalendarzem.

Wady

Od premiery polskiej wersji minęło już kilka lat. Zaskakiwać mogą zatem następujące problemy:

Wciąż nie można korzystać z asystenta po polsku na bardzo ważnych urządzeniach w ekosystemie, jakimi są głośniki od Google,

Asystent pozostaje w stagnacji - niewiele się zmieniło od jego startu, bardzo mało funkcji jest dodawanych lub modyfikowanych,

Wielu użytkowników zgłasza problemy z cyklu „raz działa, a raz nie"- taka niestabilność jest bardzo irytująca,

Nie działa na części urządzeń, czasem jego poprawne funkcjonowanie jest loteryjne.

Taka sytuacja mocno dziwi, tym badziej, że Google miało (i nadal ma) ogromną szansę zawojować wcale niemały, polski rynek.

Nie mniej jednak zdecydowanie warto poświęcić chwilę na naukę korzystania z asystenta głosowego. Taka interakcja zupełnie zmienia jakość komunikacji z elektroniką. Szczególnie dobrze jest się przekonać do komend i charakterystycznego „OK, Google"w aucie, gdzie oprócz fajnej zabawy, mamy do dyspozycji sporą użyteczność, komfort i wyższe bezpieczeństwo.

4.8/5.0
3,140