Dzienniczek VULCAN
pl.edu.vulcan.hebe
TytułDzienniczek VULCAN
Wersja22.10.18 (G)
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietpl.edu.vulcan.hebe

Czasy, gdy dziennik był tylko i wyłącznie papierową książką, którą uczniowie tęsknym wzrokiem odprowadzali do niedostępnego dla nich pokoju nauczycielskiego, dawno minęły. Dziś wszystko dzieje się w przestrzeni wirtualnej, a informacje o jedynkach i uwagach nie są przynoszone do domu przez dzieci, a wysyłane na smartfony rodziców bezpośrednio przez nauczycieli.

Dla kogo jest aplikacja Dzienniczek VULCAN?

Najważniejszymi odbiorcami będą rodzice. Dzięki rozbudowanym informacjom bedą oni mogli poznać systematykę nauczania, postępy dziecka, a także otrzymywać istotne informacje od nauczycieli.

Drugą grupą odbiorców są dzieci. W apce można śledzić również plan lekcji i sprawdzać zastępstwa, a także monitorować wiele innych, przydatnych w szkole kwestii.

Warto wspomnieć, że aplikacja ta nie jest przeznaczona dla nauczycieli. To typowo „klienckie"rozwiązanie, nie nada się zatem do zarządzania klasą etc.

Dzienniczek VULCAN prezentuje się zatem przede wszystkim jako bardzo użyteczne narzędzie. Prześledźmy jego potencjał nieco głębiej!

Możliwości i funkcje

Producent oprogramowania podzielił je na cztery ważne segmenty: uczeń, komunikacja, lekcje i organizacja. Zanim sprawdzimy każdy z nich, warto dodać, że Dzienniczek VULCAN nie będzie działał z oprogramowaniem innych firm i aby rodzice oraz uczniowie mogli korzystać z tego rozwiązania, szkoła musi być podłączona do pakietu usług firmy VULCAN skierowanego do szkół lub przedszkoli.

Informacje dotyczące ucznia. Ta baza wiedzy zawiera podstawowe zmienne, które są wprowadzone do dziennika przez nauczyciela. Będą to przede wszystkim oceny (w tym te na koniec roku), ale też uwagi. To również najświeższe dane dotyczące frekwencji - nieobecności i spóźnień oraz oczywiście samych obecności na lekcjach.

Część komunikacyjna pozwala na swobodną wymianę wiadomości z nauczycielami. To również system powiadomień push, dzięki którym najważniejsze dane pojawią się na ekranie smartfona bez konieczności odwiedzania apki. Komunikacja obejmuje także możliwość usprawiedliwiania dziecka.

W sekcji z lekcjami znajduje się wiele istotnych danych. To przede wszystkim dobrze widoczny plan lekcyjny, w tym obejmujący zajęcia dodatkowe. Wyświetlane są tu również zapowiedziane sprawdziany oraz zadania domowe. Z wiedzy tej może skorzystać uczeń.

Do spraw organizacyjnych należą takie kwestie jak nieobecności nauczycieli (są wtedy pokazywane wyznaczone zastępstwa) oraz informacje na temat odwołanych lekcji. Codziennie w aplikacji jest losowany „szczęśliwy numerek"- to cenna sprawa dla uczniów! Rodzice za to ucieszą się z powiadomień o płatnościach (w przypadku przedszkoli) oraz jadłospisie (szkoła musi korzystać z takiej opcji).

Zalety

Takie rozwiązania mogą się podobać:

Aplikacja daje dostęp do wielu przydatnych w szkole funkcji - od agregowania ocen, po prezentowanie planu lekcji,

Rodzice mają szansę porozumieć się z nauczycielami w tzw. centrum wiadomości,

Wszystkie powiadomienia mogą przybrać formę „push",

Interfejs jest czytelny,

Aktualizacje programu są bardzo częste.

W dodatku wymagania systemowe również nie są zbyt wysokie - każdy współczesny smartfon sobie z nimi poradzi.

Wady

Niestety pomimo wielu przydatnych opcji, aplikacja nie zebrała wielu przychylnych ocen.

Często pojawiają się błędy, które muszą być łatane przez programistów. Ich usunięcie nie oznacza jeszcze, że nie powrócą one przy okazji innej aktualizacji,

Użytkownicy skarżą się na nieterminowe powiadomienia, ich brak lub działanie na zasadzie losowej,

Pojawiają się problemy z wczytywaniem ocen i pobieraniem innych danych, apka zacina się.

Widać, że Dzienniczek VULCAN jest obecnie wciąż doskonalony. Reakcje programistów są szybkie, ale niestety nie zacierają one u użytkownika wrażenia pracy na „wersji beta"z wieloma niedociągnięciami.

Rozwiązania takie jak to są przyszłością polskiego szkolnictwa. Nie ma już odwrotu, stare dzienniki raczej nie wrócą. Nowe metody online to zarówno świetne rozwiązania, jak i pewne trudności (nauczyciele mają więcej pracy, rodzice muszą nauczyć się korzystać z aplikacji). Tak czy inaczej, mając w szkole system VULCAN, trzeba aplikacji z dzienniczkiem dać szansę.

4.5/5.0
6,260