Alior Mobile
pl.aliorbank.aib
TytułAlior Mobile
Wersja22.4.2
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietpl.aliorbank.aib

Każda aplikacja bankowa od samego startu jest „na cenzurowanym": użytkownicy wymagają, aby była bezpieczna, stabilna i oferowała wszystkie potrzebne funkcje. Nie ma się czemu dziwić, przecież chodzi o pieniądze, często bardzo duże. Dziś pod lupę bierzemy Alior Mobile, czyli klienta bankowości mobilnej Aliora, z którego korzystać mogą zarówno posiadacze kont indywidualnych, jak i biznesowych.

Dla kogo jest aplikacja Alior Mobile?

Jak już wspomniano wcześniej, przyda się ona klientom indywidualnym, którzy chcą wygodnie korzystać z bankowości, w tym potwierdzać transakcje w aplikacji,

Na podobnym poziomie mogą skorzystać zeń klienci biznesowi, uzyskując podgląd do transakcji i mogąc wykonywać nowe przelewy,

Co ciekawe, można też z jej pomocą założyć całkiem nowy rachunek, korzystając z technologii VideoSelfie.

W dodatku dla każdej z grup osób jest dostępnych sporo opcji, które w pewnych momentach potrafią nawet przytłoczyć...

Możliwości i funkcje

Zacznijmy od zakładania konta. To jest niezwykle proste, ponieważ jesteśmy przez interfejs prowadzeni „za rękę", jednak podanie wszystkich danych osobowych nas nie ominie. Warto sobie na ten proces przygotować parę minut, a także koniecznie mieć dowód osobisty ze sobą. Potwierdzenie? Dokonujemy go wysyłając do banku selfie. To metoda stosowana w Aliorze od dłuższego czasu, również podczas udzielania kredytu - sprawdza się bardzo dobrze.

Dla użytkowników już wcześniej założonych kont jest tutaj dostępne wszystko, czego zazwyczaj potrzebują. Warto pamiętać o tym, że uruchomienie aplikacji wymaga pełnej jej aktywacji, między innymi poprzez wysłuchanie komunikatu z kodem PIN podawanym przez automat w rozmowie telefonicznej.

Korzystając z Alior Mobile można oczywiście wykonywać różnego rodzaju przelewy, sprawdzać stany kont, spłacać raty, jak również podglądać oszczędności i lokaty. Sprawdzanie salda jest szybkie, przyjemne i intuicyjne.

Nieco gorzej dzieje się w ustawieniach. Gąszcz wszystkich opcji (od powiadomień po ustawianie limitów) może przerazić, a osoby starsze mogą mieć nie lada problem ze zrozumieniem tych zawiłości. Warto wziąć chociażby same powiadomienia, które można konfigurować w bardzo szerokim zakresie, ustawiając osobne zmienne dla każdego wydarzenia (np. informacja o saldzie na koniec dnia w postaci e-mail, a PUSH wiadomość o przelewie przychodzącym większym niż 100 zł). Im głębiej zanurzamy się w menu, tym jest ciężej - trzeba się sporo naszukać tego, czego nam aktualnie trzeba.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że apka ma mnóstwo przydatnych rozwiązań dodatkowych. Można skorzystać z kodów BLIK oraz przelewów na numer telefonu, jest też dział odpowiedzialny za płatności za parkingi i autostrady. Ogółem „dodatków"jest mnóstwo i warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nimi.

Zalety

Aplikacja może z kilku względów bardzo się podobać:

Jest stabilna, bezpieczna i bardzo rzadko zdarzają się jakieś poważniejsze błędy,

Z jej pomocą można szybko połączyć się z konsultantem, który od razu uzyskuje dostęp do najważniejszych informacji o nas,

Jest integracja z wieloma istotnymi usługami dodatkowymi, np. BLIK-iem,

Mamy tu mnóstwo opcji konfiguracyjnych i klient mobilny w wielu przypadkach jest nawet mocniej rozbudowany, niż wersja przeglądarkowa.

To jednak jeszcze nie wszystko!

Wady

Mamy bowiem kilka wad:

Interfejs w porównaniu do innych aplikacji bankowych jest lekko przestarzały, nie tak czytelny i przyjemny dla oka jak u najlepszych,

Mnogość opcji sprawia, że można się łatwo zgubić w czeluściach menu,

Do pewnych funkcji trzeba się przez pewien czas przyzwyczajać - np. zmiana konta z indywidualnego na biznesowe jest mało intuicyjna.

Jednak nic nie zmienia faktu, że wciąż jest to apka powiązana z jednym z największych banków w Polsce, dającym wiele możliwości.

Według nas, Alior Mobile trzeba usytuować mniej więcej w środku stawki wszystkich mobilnych aplikacji bankowych dostępnych w Polsce. Jest ona solidna, bezpieczna i oferująca mnóstwo możliwości, ale twórcy przy kolejnym redesignie mogliby popracować nad usability.

4.8/5.0
7,016