Facebook Lite
com.facebook.lite
TytułFacebook Lite
WersjaVaries with device
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietcom.facebook.lite

Kto kiedykolwiek korzystał z Facebooka w smartfonie ten wie, że w praktyce może to być jedna z najmocniej obciążających pamięć aplikacji. To ogromny kolos: multum opcji, rozwiązań, cache, powiadomień, segmentów. Część użytkowników zaczęła instalować programy firm trzecich, aby odciążyć nieco telefon - to jednak wiąże się nierzadko z ograniczeniem funkcjonalności i usability. I w tym momencie pojawia się wersja lite...

Dla kogo jest aplikacja Facebook Lite?

Dla osób chętnych na skorzystanie z podstawowych funkcji Facebooka w aplikacji dostarczanej przez Metę,

Wszystkich tych, którym zależy na zmniejszeniu ilości pobieranych danych w połączeniu internetowym,

Również dla ludzi mieszkających w strefie, gdzie zasięg LTE lub 5G jest niedostępny i trzeba korzystać z internetu przy niższych prędkościach.

Jakich podstaw można się spodziewać?

Możliwości i funkcje

Jak wynika z nazwy Lite, ta wersja oficjalnego klienta Facebooka jest okrojona z dodatkowych funkcji. Przez to nieco mniej waży, będzie też szybciej się instalowała i teoretycznie nie będzie potrzebowała tak dużej pojemności pamięci na cache. Twórcy postarali się również o optymalizację działania w sieciach telefonii komórkowej o niższej przepustowości, np. w zasięgu 3G lub nawet 2G. Klasyczny klient w takim środowisku praktycznie nie działa, ponieważ wczytywanie przez niego obrazów trwa bardzo długo. Tutaj ten stan rzeczy ulega znacznej poprawie, chociaż w skrajnych warunkach też nie można spodziewać się cudów - wszak program musi swoją paczkę danych wysłać, a następnie pobrać. Będzie ona po prostu kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku tradycyjnej aplikacji.

Których funkcji można się spodziewać? Oczywiście można tutaj przeglądać feed, tak, jak na stronie internetowej lub pełnej aplikacji. Z powodzeniem wejdziemy też na każdy fanpage, przeczytamy co u znajomych oraz wyszukamy i dodamy nowe osoby. Jest też zaimplementowana funkcja wiadomości - można je bez problemu odczytać w osobnej zakładce.

Warto odnotować, że z „dodatków"mamy tu bardzo istotny ostatnimi czasy dział Facebooka, czyli popularny Marketplace. Można zarówno dodawać nowe ogłoszenia, jak i przeglądać zawartość tej wirtualnej giełdy z drobnymi ogłoszeniami. Gdy mowa o dodawaniu, to oczywiście warto uzupełnić, że można z poziomu Facebook Lite również publikować własne posty i w ten sposób komunikować się ze znajomymi.

Zalety

Aplikacja może się podobać ze względu na to, że:

Niewiele waży, nieco szybciej się instaluje i w późniejszym momencie nie zabiera aż tak dużo pamięci w telefonie,

To wciąż aplikacja oryginalna, aktualizowana na bierząco przez Metę,

Mniejsza liczba funkcji i skoncentrowanie na głównych opcjach to ogromna zaleta pod względem wzrostu jakości z korzystania z aplikacji.

W teorii wszystko wygląda zatem dobrze - osoby będące minimalistami i chcące oszczędzać transfer, powinny wybrać Facebooka Lite.

Wady

Niestety apka notuje też słabsze oceny:

Jest to oprogramowanie dużo mniej stabilne niż oryginalny klient,

Często pojawiają się problemy z dodawaniem treści, odczytywaniem jej,

Niektóre aktualizacje „psują"oprogramowanie w pewnych warunkach instalacyjnych (na wybranych smartfonach, zazwyczaj starszych).

Można zatem spodziewać się, że korzystanie z Facebooka Lite sprawi nieco trudności.

Świetnie, że Meta słucha swoich użytkowników i w tym przypadku wciąż utrzymuje oprogramowanie w wersji lite. Można się założyć, że taki krok pozwolił na zatrzymanie części społeczności w tej sieci. Łyżką dziegciu jest niestety to, że apka bywa mało stabilna i potrafi sprawić kilka niespodzianek podczas dodawania treści.

4.9/5.0
6,886