Skype
com.skype.raider
TytułSkype
WersjaVaries with device
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietcom.skype.raider

Dawniej Skype był synonimem możliwości bezpłatnego połączenia się z innymi ludźmi. Wyróżniał się przede wszystkim tym, że po podłączeniu kamery, czat mógł być przeprowadzony w formie wideo. Po wielu latach dominacji na rynku, jego siła przebicia nieco zmalała, ale wciąż jest to bardzo solidna sieć komunikacyjna. Sprawdźmy, co ta apka potrafi!

Dla kogo jest aplikacja Skype?

Dla osób, które szukają bezpłatnych rozwiązań do swobodnej komunikacji wideo, również w formie grupowej,

Skorzystają z niej także ci, którzy chcą połączyć się z rodziną - ze względu na długi staż rynkowy, wiele osób ma konto w tej sieci i nierzadko jest to najprostsza forma internetowego telefonu,

A jeśli o telefonach mowa, to za pomocą Skype można również dzwonić, w tym wykonywać połączenia międzynarodowe zdecydowanie taniej.

Ponadto warto mieć na względzie to, że komunikator ten jest multiplkatfromowy i można z niego korzystać na komputerach Mac, oraz PC z Windowsem i systemem Linux.

Możliwości i funkcje

Zaczynamy od utworzenia konta w Skype - jeśli kiedyś korzystaliśmy z usług firmy Microsoft, to prawdopodobnie już je mamy (można skorzystać z tego samego sposobu logowania, co np. na konsoli Xbox). Następnie trzeba uzupełnić listę kontaktów - można wyszukiwać np. po pseudonimach. Po tych czynnościach uzyskujemy dostęp do trzech form kontaktu: czatu w formie pisanej, dzwonienia głosowego oraz połączeń wideo.

Wszystkie powyższe formy korzystania z aplikacji są bezpłatne. Czat jest niesamowicie przyjemny pod kątem graficznym, można w jego ramach przesyłać emotki, zdjęcia i gify. Co ciekawe, jeśli chcemy, to komunikator Skype jest też dostępny z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej - może to być dobra opcja awaryjna np. w podróży, gdy dostęp do internetu mobilnego będzie ograniczony.

Wracając do samej apki, to ma ona jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję - wiadomości SMS oraz połączenia głosowe. W Skype można zarówno uzyskać osobny numer telefonu (lokalny, w kilkudziesięciu krajach), jak i skorzystać z połączeń bezpośrednio z komunikatora. Są dwie opcje rozliczeń: prepaid (środki na koncie) oraz abonament (dla danego kraju). Funkcja ta daje dostęp do naprawdę tanich połączeń telefonicznych międzynarodowych, w tym do Stanów Zjednoczonych oraz bardziej „egzotycznych"kierunków, jak np. Indie.

Zalety

Skype, pomimo tego, że musiał podzielić się rynkiem z silną konkurencją, wciąż ma wiele do zaoferowania:

Jest bardzo stabilny, ponieważ działa na przemyślanej i odpowiednio zabezpieczonej infrastrukturze firmy Microsoft;

Daje swobodę darmowej komunikacji w obrębie profili Skype, w tym w postaci 24-osobowego czatu grupowego wideo;

Udostępnia ciekawe opcje dla klienta biznesowego;

Umożliwia wykonywanie klasycznych połączeń międzynarodowych (telefonicznych) po doładowaniu konta lub na abonament, w dość przystępnych cenach;

Nie odstrasza szatą graficzną - tu wszystko jest na swoim miejscu.

Ogółem można śmiało stwierdzić, że pod kątem technicznym jest to komunikator wart zainstalowania.

Wady

Ogrom zalet nie oznacza, że nie dostrzegliśmy pewnych niedociągnięć:

Proces zakładania konta i logowania to wiele kolejnych kroków z mnóstwem pytań - rzecz charakterystyczna dla usług Microsoftu. Dla wielu użytkowników takie poza minimalistyczne rozwiązania będą uciążliwe;

Prężna konkurencja mocno osłabiła katalog kont Skype, a sam komunikator w pewnym momencie przestał być innowacyjny - może to spowodować, że nie znajdziemy tam znajomych.

Skype będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają już konto Live oraz wiedzą, że z komunikatora korzysta ich rodzina i znajomi.

W trzeciej dekadzie XXI wieku Skype wciąż jest programem godnym polecenia. Stabilna, dość duża sieć, z wieloma bezpłatnymi opcjami (czat, wideo) oraz płatnymi (połączenia telefoniczne) - tak w jednym zdaniu można podsumować rynkową obecność tej aplikacji.

4.9/5.0
2,410