Google Lens
com.google.ar.lens
TytułGoogle Lens
WersjaVaries with device
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietcom.google.ar.lens

Żyjemy w czasach, w których do ludzkiej świadomości próbują przebić się usługi rzeczywistości wirtualnej, firmy próbują wykorzystywać rzeczywistość rozszerzoną, a nad wszystkim nierzadko czuwa sztuczna inteligencja. Obiektyw Google to jeden z przykładów na to, jak niepozorny program może wiele wnieść do naszej codzienności. Co potrafi, na jakie możliwości da się liczyć?

Dla kogo jest aplikacja Obiektyw Google?

Szczególnie polecamy ją osobom, które lubią poznawać otoczenie, mają wiele pytań i chętnie szukają na nie odpowiedzi,

Usatysfakcjonowani powinni być także ci, którym standardowa wyszukiwarka już się znudziła i przestała wystarczać,

To również propozycja dla ludzi chcących w jednym programie połączyć funkcje wyszukiwarki, rozpoznawania roślin, asystenta i tłumacza, a także wiele innych.

Szybko sprawdzamy zatem czym nas uraczy Obiektyw Google!

Możliwości i funkcje

Rozpoczynając korzystanie z Google Lens warto zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to narzędzie, bez którego nie będziemy mogli się obejść. To po prostu ciekawostka, stale rozwijany dodatek, który w pewnym sensie może wpłynąć na nasze przyzwyczajenia i sposoby poszukiwania treści.

Obiektyw Google bazuje na tym, co widzi aparat naszego smartfona. Możemy np. wskazać na krzesło bądź kanapę, a program pomoże nam znaleźć podobne wizualnie przedmioty, które zostały umieszczone w postaci zdjęcia w sieci.

Możemy również na bieżąco tłumaczyć teksty, które znajdują się w naszym otoczeniu, chociażby na szyldach w przestrzeni publiczej. Inteligentny algorytm rozpozna poszczególne litery - niezależnie od kroju pisma - i przetłumaczy wszystkie słowa.

Jeśli mamy na telefonie apkę do okazjonalnego rozpoznawania roślin, to z Obiektywem Google możemy się jej prawdopodobnie pozbyć. Soft wyszukiwarkowego giganta doskonale radzi sobie z przeczesywaniem swoich ogromnych baz danych także w tym celu.

Jest tu też mnóstwo innych, intrygujących opcji. Możemy dodać wydarzenie do kalendarza na podstawie zdjęcia (przykładowo biletu na sportowe zmagania), zeskanować kod QR i dowiedzieć się, które z dań w menu danej restauracji są najpopularniejsze. Jest też dość ciekawy system poruszania się po okolicy, gdzie sprawdzamy z pomocą Obiektywu poszczególne nieruchomości w poszukiwaniu informacji o nich, jak również miejsc usługowych, w pogoni za najlepszymi opiniami.

Zalety

Google oddaje nam naprawdę wiele, przede wszystkim:

Niezwykle trafnie łącząc aplikację do wyszukiwania obrazem z ogromną bazą danych Google Grafika,

Bazując na dość prostym interfejsie, znanym z innych usług tej firmy,

Obiecując dość sporo - od dokonywania tłumaczeń, przez poszukiwanie podobnych przedmiotów, aż do audytu restauracyjnego menu,

Całość działa bardzo sprawnie pod kątem szybkości wyszukiwania - nie trzeba długo czekać, wszystko dzieje się od razu.

Takie podejście bardzo nam się podoba i aplikacja ta z pewnością na dłużej zagości na naszych smartfonach.

Wady

Aplikacja bardzo nam się podoba, ale:

To wciąż ciekawostka - zapewne jeszcze trochę czasu minie, zanim ten lub podobny sposób wyszukiwania się przyjął,

Aplikacja zalicza też losowo problemy z połączeniem z serwerem, jednak nie na każdym urządzeniu.

Powyższe minusy nie powinny być jednak przyczynkiem do zniechęcenia sprawdzenia apki - naprawdę warto to zrobić, chociażby w imię dobrej zabawy.

Obiektyw Google rewolucjonizuje podejście do wyszukiwania informacji. Wyszukiwarka ta nie potrzebuje słów kluczowych, a raczej woli korzystać z „obrazów kluczowych", czyli tego, co widzi aparat u nas w smartfonie. To nie tylko ciekawa rozrywka, ale w wielu przypadkach też całkiem użyteczna sprawa!

4.9/5.0
3,794